Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesinde restorasyonu tamamlanan Cumayanı Merkez Camisi, yoğun katılımla ibadete açıldı.

Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesinde 1863 yılında bölge eşraflarından El Hac Yakup Ağa tarafından yaptırılan Doğanyurt Cumayanı Merkez Camii, 2022 yılında Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. Camide, restorasyon çerçevesinde minare, çatı, sıvalar, hatlar, tavan ile pencere doğramaları, minber ve vaaz kürsüsü aslına uygun olarak yenilendi. Tarihi camide su ve nem problemini gidermek amacıyla cami etrafına drenaj yapılarak çevre düzenlemesi suyu tahliye edilecek şekilde yeniden düzenlendi.

Restorasyonu tamamlanan cami için Cuma Namazı öncesinde açılış programı düzenlendi. Programda konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, “Bu işleri yapan bütün ecdadımızın bize bıraktığı bir sorumluluk var. Bunları bakıp koruyacak ve daha sonraki nesillere onların yaptığı şekilde aktarmak. Sayın Cumhurbaşkanımız bunların farkında olduğu için bu eserlerin onarılması, restore edilmesi ve bakımı konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiler” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar ise Kastamonu kültür varlıkları açısından zengin bir il olduğunu ifade ederek, bunların korunması için ellerinden geleni yaptıklarını ve bundan sonrada yapacaklarını kaydetti.

Konuşmanın ardından restorasyonu tamamlanan caminin açılışı gerçekleştirildi. Açılıştan sonra Vali Dallı, beraberindekilerle birlikte camide cuma namazı kıldı.

Kaynak: iha