Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, enflasyon beklentilerini etaylandırarak, 2024 yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 38'e yükselttiklerini açıkladı. Ayrıca, 2025 ve 2026 yıl sonu enflasyon tahminlerinin sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 olarak korunduğunu belirtti.
Karahan, enflasyon beklentilerinde kalıcı bir bozulmaya izin vermeyeceklerini vurgulayarak, "Enflasyonu düşürme konusunda kararlıyız ve bu doğrultuda sıkı para politikası duruşumuzu sürdüreceğiz," dedi. Maliye politikası konusunda ise ek adımların atılacağını ve kamu maliyeti tarafından gelecek desteklerin önem taşıdığını ifade etti.
Mayıs ayında enflasyonun zirve yapmasını ve yüzde 75-76 seviyelerine ulaşmasını beklediklerini söyleyen Karahan, sonrasında ise düşüş trendine gireceğini belirtti. Swap kanallarının açılması gibi konulara değinirken, bu yetkinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olduğunu hatırlattı.
Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahmininde yapılan güncellemenin, ilk dört ayda gerçekleşen yaklaşık 4 puanlık ilave enflasyonun bir sonucu olduğunu açıkladı. "İkinci devrede ve 2025 yılındaki dezenflasyon sürecinde bu adımların bize destek olacağını düşünüyoruz," diyerek ekledi.

Editör: Gülüşan Tuğran