Bu yıl 34. kez düzenlenen Mesudiye Kurultayı, geniş bir katılımla Mesudiye Belediyesi Yılmaz Korkmaz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurultayda, Mesudiye’ye Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ve Hidro Elektrik Santrali (HES) kuracak firmaların temsilcileri sunum yaptı.

Genellikle sakin geçen kurultay, Melet Irmağı üzerinde 11 HES bulunan ve Bahçeler-Kızılelma arasında 3 HES daha kurmak isteyen Akyurt Enerji firmasının avukatı Ali Mertan’ın konuşması sırasında gerildi. Mertan, projenin neredeyse tamamlandığını, ÇED raporunun alındığını ve sadece ORÇEV ile Mesudiye Çevre Derneği tarafından açılan davanın sonucunun beklendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin enerji açığı bulunduğunu ve Melet üzerindeki 14 HES’in Akkuyu Nükleer Enerji Santrali kadar elektrik üreteceğini iddia etti. Projenin çevresel etkisini azaltmak için tek kademeli tek dolgu yerine üç kademeli olarak yapılacağını da ekledi.

Mertan konuşması esnasında yenilenebilir enerjinin önemini vurgulayarak, Topçam Barajı olmasa Dereyolu’nun olmayacağını söylemesi üzerine salondan yavaş yavaş tepkiler yükselmeye başladı. Tepkiler bir süre sonra patlama noktasına ulaştı. Mesudiye Çevre Derneği Başkanı Arslan Sarıgül ve bazı muhtarlar, Mertan’ın kurultayda konuşmasının yanlış olduğunu, yanlı ve yanıltıcı bilgiler verdiğini ve projelerin zararlarını dikkate almadığını belirtti. Ortamı sakinleştiren ise Belediye Başkanı Cengiz Koçyiğit oldu.

Editör: Berrin KESKİN