Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, “0-6 Yaş Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı”nın amacı doğrultusunda, çocukların psikososyal gelişimini destekleme yöntemlerini birinci basamak sağlık hizmetlerine entegre ederek, gelişimin en hızlı olduğu gebelik ve 0-6 yaş döneminde çocukların ruhsal, sosyal ve bedensel olarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

3 ve 04 Haziran 2024 tarihlerinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı'nda görevli Sosyal Hizmet Uzmanı M. Erman Suğur, Psikolog Melis Çelebi, Ordu Devlet Hastanesi'nde görevli Çocuk Gelişimci Rümeysa Özdemir ve Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Psikolog Erdem Temiz tarafından verildi. Eğitime, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları katıldı.

Bu amaçla düzenlenen ÇPGD Programı Eğitimi, katılımcıların program hakkında bilgi sahibi olmalarını, ÇPGD Programı kapsamında kullanılan Görüşme Formu’nu tanımalarını ve kullanma becerisi kazanmalarını, kullanılan diğer formları tanımalarını, görüşme teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalarını ve bu alanda beceri kazanmalarını hedeflemekte.

Eğitim programı süresince, katılımcılara çocukların psikososyal gelişimlerini desteklemede kullanılacak yöntemler ve teknikler hakkında kapsamlı bilgiler verildi. Ayrıca, ÇPGD Programı kapsamında kullanılacak görüşme formlarının tanıtımı yapılarak, katılımcılara bu formların nasıl kullanılacağı ve uygulanacağı konularında pratik beceriler kazandırıldı.

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ÇPGD Programı’nın çocukların sağlıklı bir gelişim süreci geçirmeleri açısından büyük öneme sahip olduğunu vurgularken, bu tür eğitimlerin devam edeceğini belirtti.

Editör: Ahmet Yıldız