Ordu'nun Altınordu ilçesine bağlı Boztepe Mahallesi'nde, yıllardır Diyanet'in hizmet verdiği ancak tapusunu alamadığı bir cami ve çevresindeki 5 dönüm fındık bahçesi mahkeme kararıyla satışa çıkartıldı. Olay, tapu sorunları ve Diyanet'in kadrolu imam atamasıyla daha da karmaşık bir hal aldı.

15 yıl önce hayırseverlerin yardımıyla inşa edilen cami, tapu devri gerçekleşmediği için yıllardır bağışçının üzerinde kaldı. Diyanet tarafından atanan kadrolu imamın da görev yaptığı bu cami, şimdi hissedarlar arasındaki ortaklık giderilmesi davası nedeniyle satışa çıkartılan 5 dönüm 200 metrelik fındık bahçesiyle birlikte gündemde.

Ordu 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin aldığı kararla satışa çıkan fındık bahçesinin değeri bilirkişi tarafından 650 bin 277 TL olarak belirlenirken, cami için herhangi bir değer belirlenmedi. Bilirkişi raporunda, cami ve abdesthanenin kamu yapısı olarak değerlendirildiği ancak değerinin satış bedeline eklenmediği ifade edildi.

Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek olan satış ihalesiyle fındık bahçesini alacak kişi, aynı zamanda caminin de yeni sahibi olacak. Ancak, caminin tapu sorununun ne şekilde çözüleceği henüz belirsizliğini koruyor.

Editör: Ahmet Yıldız