Ordu’da, açılış fiyatı 49.50 kr., indi bindi fiyatı 67.50 kr. ve kilometre başına 18 TL ücret ödemesi alan taksi şoförleri, bu fiyatların giderlerini karşılamadığını ifade ettiler.

I M G 20240124 W A0019

“Minimum 70 TL Olmalı”

Taksi şoförü Beytullah Namdar, açılış fiyatının minimum 70 TL olması gerektiğini söylerken, kilometre başına ise 25 TL gibi bir ücret getirilmesi gerektiğini söyledi.

I M G 20240124 W A0018

Taksiciler Kasko Yaptıramıyor!

Birçok ürünün iki katı fiyatına çıktığını belirten taksi esnafı Ahmet Korkmaz ise araç bakımı, kasko gibi masrafların da aynı oranda arttığını ve kazançlarının geçimlerinde zorluk yaşattığını şu sözlerle belirtti; “bakım, kasko bedeli çok yüksek. Fiyatlardan dolayı taksiciler kasko yaptıramıyor. Mazot fiyatları en son gelen zamda 21 TL civarındaydı bugün ise 40 TL’nin üzerine çıktı. Hepsinin yanı sıra araçlarımız sürekli çalışır vaziyette olduğu için yıpranma oranı da aynı düzeyde oluyor. Bu nedende biz taksiciler olarak araçları yenilemek için ÖTV indirimi bekliyoruz. Yaşlanan araçlarımızı ÖTV indirimi ile yenileyebilmemiz mümkün.”

I M G 20240124 W A0017

Taksicilerden 90 Kuruş Sitemi…

Taksicilerin bir diğer mağduriyeti olan müşteri tarafından bekletme süresine değinen ve bu durumun kazançlarına olumsuz etkisinden bahseden Kadir Çakmak, “bir müşterinin bekletme süre 90 kuruş. Bazen müşteri gittiği güzergahta uğradığı bir yer olduğu zaman taksimetrenin açık olmasına dayanak sunarak bizleri bekletebiliyor fakat bu ücretin dakika başında 90 kuruş olması bizleri oldukça mağdur ediyor. Bu fiyatın da minimum 5 TL olması gerektiğini söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

Editör: Berrin KESKİN