Karadeniz’de yaşanan ani hava değişikleri sebebiyle balık sektörü Ordu’da krize girdi. Deniz sıcaklık seviyesinin bir yükselip bir azalması sebebiyle Karadeniz’in balıkları Gürcistan’a kaçtı. Balıkların yer değiştirmesi sebebiyle balık fiyatlarında da artış kaçınılmaz oldu.

Karadeniz’de fırtınanın artması ve sıcaklıkların ani değişimlere uğraması balıkçılık sektörü ve yerel halkı şaşkına döndürdü. Karadeniz’de Ordu kıyılarında kalan balıklar ise fırtınanın etkisiyle balıkçılar tarafından yakalanamadı. Mevsim şartları sebebiyle oluşan bu durum balık fiyatlarını uçurdu.

Ordu’da ve Karadeniz’in diğer şehirlerinde Hamsi fiyatları 200 Liraya kadar çıktı. Balıkçıların avlanamaması ve balığın sahil kesiminde az olması sebebiyle fırlayan fiyatların yakın zamanda tekrar normal seviyeye inmesi ümit ediliyor. 

Resim 2024 02 01 171145341

HAMSİNİN KİLOSU 200 LİRA!

Balıkçı Ramazan Dere, hava koşullarının balıkçılığı olumsuz etkilediğini belirterek, "Geçen haftaya göre balık fiyatları bir hayli pahalandı. Bu hafta hamsinin kilosu 200 liraya kadar çıktı. Normalde 70 lira olan sardalya ve istavrit 80-100 lira bandına yükseldi. Hava koşulları nedeniyle önümüzdeki günlerde fiyatlar daha da yükselişe geçebilir. Şu an bazı balıkçılar da zaten kapalı. Bunun nedeni de az balık gelmesi. Önümüzdeki 3 gün daha fırtına devam edecek diye öngörüyoruz. Hava şartlarının düzelmesi ile birlikte fiyatlar tekrar düşecektir" dedi.

Editör: Ahmet Yıldız