İstanbul merkezli olarak Ordu dahil 25 ilde düzenlenen operasyonlarda, suç örgütü kurma, malvarlığı aklama, sahte belge düzenleme ve dolandırıcılık suçlarıyla 54 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler arasında Neslihan Güngen ve İnanç Güngen de bulunuyor. 134 adrese yapılan baskınlarda sahte belgeler ve yasa dışı malzemeler ele geçirildi.

Geniş Kapsamlı Operasyon: 25 İlde 54 Gözaltı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen operasyonlarda, "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama, Resmi Belgede Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık" suçlarından 54 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar kapsamında, Neslihan Güngen ve İnanç Güngen'in de aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında çeşitli suçlara ilişkin deliller elde edildi.

134 Adrese Baskın: Sahte Belgeler ve Yasa Dışı Malzemeler Ele Geçirildi

Operasyonlar, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bursa, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ gibi illerde 134 adrese düzenlenen baskınlarla gerçekleştirildi. Bu baskınlarda sahte belgeler, yasa dışı ilaçlar, kozmetik ürünler, sahte belgeli medikal cihazlar ve büyük miktarlarda nakit para ele geçirildi.

Suç Örgütüne Büyük Darbe

Detaylı incelemeler sonucunda, şüphelilerin sahte ustalık ve kalfalık belgeleri düzenleyerek uygun olmayan kişilerin işyeri açmalarına aracılık ettikleri, sahte CE belgeleri ile ürettikleri cihazlarla ülke genelinde birçok suça karıştıkları belirlendi. Ayrıca, 746 ayrı dolandırıcılık şikayetinin incelenmesi sonucunda elde edilen suç gelirlerinin, muvazaalı taşınır ve taşınmaz devirleriyle aklanmaya çalışıldığı tespit edildi.

Büyük Miktarlarda Yasa Dışı Malzeme Ele Geçirildi

Operasyonlar sonucunda çok sayıda yasa dışı ilaç, kozmetik ürün, muhtelif miktarda uyuşturucu madde, sahte belgeli medikal cihazlar ve büyük miktarlarda nakit paraya el konuldu.

Editör: Gülüşan Tuğran