Bu yıl fındık hasadı için Ordu'ya yaklaşık 15 bin mevsimlik tarım işçisinin gelmesi bekleniyor. Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında, işçilerin konaklama ve yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmalar devam ediyor.

Mevsimlik İşçiler İçin Hazırlıklar Tamamlandı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fındık hasadı için Ordu'ya yaklaşık 15 bin mevsimlik tarım işçisi gelecek. Yetkililer, METİP projesi kapsamında işçilere daha iyi konaklama ve yaşam koşulları sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

YİKOB Rehberlik ve Denetim Müdürü Menderes Aydınoğlu, yaptığı açıklamada, her yıl fındık hasadı döneminde Ordu'ya diğer illerden yaklaşık 15 bin mevsimlik tarım işçisinin geldiğini belirtti. Aydınoğlu, bu işçilerin 3 bin kadarının Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ulubey ilçelerinde bulunan METİP alanlarında konakladığını, diğer işçilerin ise işverenler tarafından temin edilen yerlerde kaldığını söyledi.

2023 yılında METİP alanlarında kalan işçilerden 1.108'inin sağlık taramasından geçirildiğini ve 427 çocuğa yaz okulunda eğitim verildiğini ifade eden Aydınoğlu, bu yıl da işçilere en iyi şekilde hizmet sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Vali Erol'dan METİP Alanlarına İnceleme

Vali Muammer Erol, ilçe kaymakamları ve YİKOB yetkililerinden METİP alanlarında önceki yıllarda yapılan çalışmalar ve bu yıl gerçekleştirilen hazırlıklar hakkında bilgi aldı. Vali Erol, karşılaşılan sorunları dinleyerek mevcut METİP alanlarının eksikliklerinin giderilerek hazır hale getirilmesi talimatını verdi.

Vali Erol, mevsimlik tarım işçilerinin birkaç aylığına misafirleri olduğunu belirterek, "Onların insani ihtiyaçlarını karşılama noktasında bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti ve duyarlılığı bu yıl da göstereceğiz. Mevsimlik tarım işçilerimizin geçici konaklama yaptıkları METİP alanlarımızın şartlarını daha iyi hale nasıl getiririz, onlara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz? Bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Her kurum, kendi sorumluluklarını yerine getirecek." dedi.

Yetkililer, METİP alanlarında işçilere barınma, yiyecek-içecek, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi konularda hizmet sunulacağını belirtti.

Editör: Ahmet Yıldız