Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, her sektörde ciddi zamlar oluştuğunu ve bunun fındık fiyatlarına da yansıması gerektiğine işaret etti. İşte o açıklama…

Başkan Sarıkahraman, fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gıdanın, ekmeğin, tahıl, meyve, sebzelerin yanı sıra gübre gibi malzemelerin zamlardan etkilenmesiyle fındığın gerçek değerinde olmadığını söyleyen Sarıkahraman, fındığın bugün fiyatına bakılırsa eğer gerçek değeri 200 lira olmalıdır” dedi.

Fındık fiyatı

Üretici Hak Ettiğini Alamıyor!

Başkan Sarıkahraman açıklamasında, “Üreticiler hak ettikleri paraları alamıyor fakat birileri mutlaka bu işten para kazanıyor. Fındığın taban fiyatının açıklandığı gün bizde en az 100 lira fiyatı olsun demiştik. Bu günkü yaşanacakları dünden görebiliyoruz. Bugün asgari ücret 17 bin lira oldu ve emekli maaşı asgari ücretin yarısı bile değil. Fakat fındık içerikli tarım alanlarındaki her şey yüzde 200 oranında zamlandı. Ekmek 10 liraydı ama ekmek şu an 20 lira oldu. Ekmeğin fiyatında 10 lira kimse demesin. Çünkü gramajı düşürüldü. B gün kimseyi suçlayamayız. Hal böyle olunca fındıkta bu gibi olaylar oluyor. Burada en çok üretici sıkıntıya giriyor. Mazot her geçen gün giderek artıyor. Gübre ve ilaç fiyatları da yanında artmaya devam ediyor. Fındığın bugün fiyatına bakılırsa eğer gerçek değeri 200 lira olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Editör: Berrin KESKİN