Torun: "Ülke Ekonomisine Katkımız Büyük Fakat…"

Ordu, ülke ekonomisine tarım ve hayvancılık sektörlerinde büyük katkılar sağlayan illerimizden biri olarak öne çıkmaktadır. Ordu’nun kalkınması ve istihdam imkanlarının artırılması için Ordu Merkez Organize Sanayi Bölgesinin geliştirilmesi, Ordu 2. Organize Sanayi, Fatsa Organize Sanayi ve Ünye Organize Sanayi bölgelerinin yapımlarının tamamlanması gerekmektedir.


"Kredi Taleplerimiz Önemli"

2 Ekim 2023’te Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanlığı ilgili Mahkeme kararı gereğince 14 milyon 769 bin 546 lira tutarındaki kamulaştırma bedelini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan kredi olarak talep etmiştir.
11 Nisan 2023’te ise Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bir dilekçe ile başvurarak 26 milyon 664 bin 41 lira tutarındaki kamulaştırma ödeneklerinin kredi olarak kendilerine ödenmesi talebinde bulunmuşlardır.
Ünye Organize Sanayi Bölgesi sahasında şebeke yapım işi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ihaleye çıkılmış ancak yapımı halen tamamlanmamıştır.

"Ordu’da 35 bin Kişiye İş İmkanı Oluşacak"
Söz konusu sanayi bölgelerinin yapım süreçlerinin tamamlanması bu ödemelerin gerçekleştirilmesine ve yapım işlerinin bitirilmesine bağlıdır. Bu eksikler tamamlandığında Ordumuzda 35.000 kişiye istihdam sağlanacağı öngörülmektedir.
Torun, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a şu soruları yöneltti;


“ Ordu’da yapımı süren OSB’lerin bekleyen kredi talepleri ne zaman karşılanacaktır?

- Ünye OSB sahasında başlanan şebeke yapım süreci hangi tarihte tamamlanacaktır?