Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle yürütülen "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi" kapsamında gerçekleşen bu olaya CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Ordu'nun Perşembe ilçesinde tartışmalara yol açan bir  ÇEDES uygulaması gerçekleşti. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle yürütülen "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi" kapsamında, Kırlı Mahallesi'ndeki Kırlı İlkokulu'nda 9-10 yaşındaki çocuklara takke ve başörtüsü giydirilerek mescitte protokol karşılaması yaptırıldı. Konuya ilişkin CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Eğitim Bakanlığına soru önergesi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Cevap Gelmedi

CHP Milletvekili Seyit Torun, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. Torun, soru önergesinde olayın neden gizlendiğini ve çocukların gelişimine aykırı bir uygulama yapıldığının farkında olunup olunmadığını sordu. Milli Eğitim Bakanlığı ise 5 ay sonra verdiği cevapta, 28 Aralık 2023 tarihinde konuya ilişkin başlatılan inceleme-soruşturma çalışmalarının hala devam ettiğini bildirdi.

Ordu Fen Lisesi'nde Cemaat Kitapları Dağıtılmıştı

Torun, skandalın münferit bir olay olmadığını ve Ordu Fen Lisesi'nde de Işık Cemaatine ait kitapların öğrencilere dağıtıldığını hatırlattı. Şubat ayında bu konuya ilişkin de soru önergesi verdiğini ancak hala bir yanıt alamadığını belirtti.

Torun: "Çocuklarımızı Cemaat Çukuruna Çekmeye Çalışıyorlar!"

Torun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın cemaatleri kollamaya devam ettiğini ve çocukların cemaat militanı olarak yetiştirilmeye çalışıldığını savundu. Fikri ve vicdani hür nesiller yetiştirilemediği sürece çocukların barış dini olan İslamiyet'i de doğru yaşayamayacağını vurguladı. 15 Temmuz Kalkışması'ndan ders çıkarılmadığını ve iktidarın cemaatleri kollamaya devam etmesi halinde yeni 15 Temmuzlara gebe olunduğunu ifade etti.

Torun, eğitimde Anayasa'ya, yasalara, bilime ve eğitimin temel ilkelerine aykırı uygulamalara son verilene kadar mücadele edeceklerini ve ne FETÖ'ye ne de başka cemaatlere çocukları kurban etmeyeceklerini söyledi.

Editör: Ahmet Yıldız