Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), sanayici ve ihracatçılara yönelik önemli bir yenilik getirerek ticari kredi kartıyla kabuklu fındık alma imkanı sunduğunu duyurdu. TMO'dan yapılan açıklamada, 5 Haziran itibarıyla yaklaşık 38 bin ton kabuklu fındığın satışa çıkarıldığı bildirildi.

TMO'nun açıklamasına göre, satışa sunulan 2023 mahsulü fındığın kilogram fiyatı 130 lira, 2022 mahsulü fındığın kilogram fiyatı ise 126 lira olarak belirlendi. Bu adımın, sanayici ve ihracatçıların banka kredi maliyetlerinden etkilenmemesi için atıldığı vurgulandı.

Açıklamada, kredi kartıyla satışın ticareti kolaylaştırdığı ve sektör temsilcileri için önemli bir avantaj sağladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Üreticimizin elinde fındık stoku kalmadığı, piyasalara arzın yavaşladığı gözlenince, ihracatımızın kesintiye uğramaması ve stoklarımızda bulunan ürünün değerlendirilmesi amacıyla haziran ayı için stoklardaki kabuklu fındığı satışa açtık. Satışa çıkarılan 38 bin ton kabuklu fındığa ciddi talep geliyor. Kabuklu fındık satışlarımızda daha önce denenmemiş kredi kartıyla satış şeklini kullanarak sanayicimiz ile ihracatçımızı rahatlatmak istedik."

Editör: Ahmet Yıldız