Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEUN) Tıp Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı mezunları için Yemin Töreni gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene, BEUN Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, senato üyeleri, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, Zonguldak Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Eksal Kargı, akademisyenler, mezun doktorlar ve mezunların aileleri katıldı.

Mezun doktorların tören alanına gelmesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, kürsüye davet edilen 2023-2024 Akademik Yılı fakülte birincisi Dr. Hava Aleyna İlhan, mezunlar adına konuşma yaptı. Törenin açılışında konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Aydemir, uzun ve kaliteli bir eğitim-öğretim sürecinin ardından mezun doktorlar olarak üniversiteden ayrılacak öğrencilere, tüm bu süreçte edindikleri bilgi, pratik ve deneyimleri tüm yaşamları boyunca en iyi şekilde kullanmalarını temenni ederek tebriklerini iletti. Aydemir ayrıca mezun doktorların yetişmeleri için maddi ve manevi olarak desteklerini esirgemeyen mezun ailelerine, doktorların yetişmesi için akademik bilgi ve tecrübelerini onlarla paylaşan akademisyenlere ve Tıp Fakültesinin ihtiyaç duyduğu fiziki ve akademik her türlü desteği sunan BEUN Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Törende konuşan BEUN Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, bir asırlık tarihiyle köklerine sıkıca bağlanmakla birlikte çağdaş ve güncel tüm gelişmeleri yakından takip ederek kendini bu değişimlere uyarlama başarısı gösteren BEUN’un 100. yılında gerçekleşen bu yemin töreninin büyük bir anlama sahip olduğunu ifade etti. Tıp Fakültesinde öğrencilerin nitelikli bir eğitim-öğretim sürecinden geçtiklerini, özellikle fakülte akademisyenlerinin, öğrencilerin mesleklerini en iyi biçimiyle icra edebilmeleri için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Özölçer, bir yandan eğitim bir yandan da tıbbi görevler üstlenen mezun doktorları tebrik etti. Mezun doktorları ve onları yetiştiren akademisyenleri takdir ettiğini aktaran Rektör Özölçer, aynı zamanda mezun doktorları yetiştiren ve tüm bu süreçte maddi, manevi desteklerini esirgemeyen mezun ailelerine de teşekkürlerini sundu. Mezun doktorların TUS’ta en iyi dereceleri alacaklarından ve BEUN’un bu alanda da en üst sıralarda yer alacağından şüphesi olmadığını ifade eden Özölçer, konuşmasını tüm mezun doktorların vatana, millete hayırlı insanlar olarak hizmet etmelerini dileyerek sonlandırdı.

Açılış konuşmasının ardından fakülte birincisi Dr. Hava Aleyna İlhan, fakülte ikincisi Dr. Büşra Erol ve fakülte üçüncüleri Dr. Edanur Dinç ve Dr. Bilge Zürap’a mezuniyet ve başarı belgesi takdim edildi. Fakülte birincisi Dr. Hava Aleyna İlhan, adının yazılı olduğu plakayı törenle mezuniyet kütüğüne çaktı. Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından yılın en başarılı intern doktoru seçilen Dr. Öykü Ataş’a ise başarı belgesi takdim edildi. Tören, mezunlar doktorlara mezuniyet belgesi takdimiyle devam etti.

Mezunların Hipokrat Yemini etmesi ve kep atmasının ardından tören sona erdi.

Kaynak: iha