Araç içerisinde unutulan çakmak ya da deodorantlar büyük risk oluşturabiliyor!

Sıcak havaların yangın riskine neden olabildiği bu günlerde, Ordu’da Yangın Söndürme Sistemleri Ekipmanları Satışı İşletme sahibi Arzu Temel, “Çakmak, deodorant gibi itici gazların olduğu ortamda bunlar eğer güneş enerjisiyle direk temas ederse beraberinde genleşme, basınç ve sonra da yangın çıkışına sebebiyet verir. Araç sahiplerinden isteğimiz araçlarında mutlaka yangın söndürme cihazları bulundurmalarıdır” açıklamasında bulundu.

Sıcak yaz aylarında araç içerisinde unutulan veya bekletilen çakmak, deodorant gibi ürünler yangın çıkmasına sebep oluyor.

“Araçlarınızda Mutlaka Bulundurun!”

Araç yangını riskine karşı bilgilendirmelerde bulunan Arzu Temel, “Genel olarak havaların aşırı ısınmasına bağlı, araç içerisinde unutulan çakmak, deodorant, itici gazların bulunduğu, özellikle LPG’li itici gazların bulunduğu LPG çakmak dolum gazlarının ön plana çıktığını görmekle birlikte yine araçlarda özellikle LPG ve benzinli araçlar için geçerli olan benzin hortumunun kırılması, çatlaması, buna bağlı olarak motor üzerine benzin akmasıyla ısıya bağlı olarak parlama, beraberinde de yangın olaylarının ön plana çıktığını görüyoruz. Bu anlamda özellikle araç sahiplerinin araçlarını otoparklarda bulundurmasını, güneş ışığı altında direkt güneşle muhatap olacak noktalara koymamaları konusunda dikkat etmelerini söyleyebilirim. Yine çakmak, deodorant gibi itici gazların olduğu ortamda bunlar eğer güneş enerjisiyle direk temas ederse beraberinde genleşme, basınç ve sonra da yangın çıkışına sebebiyet verdiği konusunda uyarmak isterim. Bu nedenler bütün sürücü ve araç sahiplerine diyoruz ki ‘araçlarınızda mutlaka yangın söndürme cihazları bulundurun.’” ifadelerini kullandı.

Araç Yangını Durumunda Ne Yapılmalı?

Olası bir araç yangını durumunda sürücülere yapılması gerekenlerden bahseden Temel, “Araç yangını durumunda yapılması gereken aracın sağa çekilmesi, önce içeri güvenliğin sağlanması, o ortamdan kişinin araç içerisindeyse hemen aracı terk etmesi, araçtaki diğer insanları tahliye ettikten sonra genelde araç bagajında veya şoför koltuğunun altında yerleştirilmiş olan söndürme cihazını ilk etapta kullanmaları ve ardından 112 çağrı merkezini arayarak olay hakkında bilgi verip itfaiye ekiplerine ulaşmalarını öneriyoruz” dedi.

Editör: Gülüşan Tuğran