Dünyanın en büyük şekerleme gruplarından biri olan Ferrero Group,, Ferrero Rocher, Nutella ve Kinder Surprise gibi ürünleriyle tanınıyor.

Şirket, 2022 yılında 14 milyar Euro gelir elde etmişti. NSW Riverina'da gerçekleştirilmesi planlanan bu büyük yatırım, 2013 yılında Dellapool ve Arrambee adlı iki büyük patates çiftliğini satın almasıyla başladı. Proje kapsamında 1 milyon fındık ağacı dikilerek 2022'ye kadar 5000 ton fındık hasat edilmesi hedefleniyordu.

Ancak fındık yetiştiriciliğinin zorlu bir süreç gerektirmesi ve fındık ağaçlarının tam verimine ulaşması için en az 10-15 sene beklenilmesi gerektiği gerçeğinin üzerine Avustralya ikliminin de fındık için tam anlamıyla uyumlu olmaması sebebiyle Ferrero bu hedefinden vazgeçti. 

Ferrero'nun Avustralya'daki yan kuruluşu Agri Australias'ın mali raporlarına göre, şirket 96.000 dolar gelir ve 5 milyon dolar zarar bildirdi. Ferrero, bu projeyi finanse etmek için 143,5 milyon dolarlık bir kredi sağladı. 2022 itibarıyla fındık ağaçlarının net değeri 69 milyon dolar olarak belirlendi.

Bu karar, küresel bir fındık kıtlığı yaşandığı bir dönemde geldi. Türkiye'de düşük yağışlar ve böcek sorunları, dünya genelinde fındık arzını ciddi şekilde etkiliyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından da, Ferrero'nun Avustralya'daki projesinin Türk fındığına darbe vuracağı yönündeki iddiaların manipülatif olduğu belirtilerek, Türkiye'nin dünya fındık üretim lideri olduğu ve Avustralya'da üretilen fındığın Türk fındığının lezzetini yakalayamayacağı ifade edildi.

Sonuç olarak, Ferrero'nun Avustralya'daki büyük fındık projesinden vazgeçtiği ve bu projenin Türk fındığına etki etmeyeceği açıklandı.