Konut kiralarında uygulanmakta olan yüzde 25 zam sınırı yarın itibarıyla sona eriyor.

Yeni dönemde kira artışları, 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirlenecek ve ev sahipleri bu üst sınırı aşamayacak. Temmuz öncesinde zam dönemi olan kiracılardan ise yeni bir artış talep edilemeyecek.

Ordu'da emlak sektörü temsilcilerinden Murat Koca, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Koca, kira artışlarının TÜFE ortalamasına göre belirlenmesinin hem kiracılar hem de ev sahipleri için daha adil bir sistem getireceğini belirtti. "Bu düzenleme, piyasa koşullarına daha uygun ve enflasyon oranlarıyla uyumlu bir şekilde kira artışlarının yapılmasını sağlayacak," dedi.

Koca ayrıca, temmuz öncesi zam dönemi olan kiracılardan yeni bir artış talep edilemeyecek olmasının, bu dönemde kira sözleşmesi olan kiracılar için bir rahatlama sağlayacağını ifade etti. "Bu uygulama, kiracıların bütçelerini daha iyi planlamalarına yardımcı olacak," diye ekledi.

Yeni düzenlemelerin konut piyasasında nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyorken, ev sahiplerinin ve kiracıların, kira artışlarında belirlenen yeni sınırlar çerçevesinde hareket etmeleri gerektiği vurgulandı.

Editör: Gülüşan Tuğran