Ordu’da fındık rekoltesini belirlemek amacıyla yaklaşık 400 noktada yapılacak olan çalışma 1 Temmuz’da Altınordu ve Gülyalı ilçelerinde başlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde kurulan Rekolte Komisyonu, iki hafta sürecek bu çalışmada Ordu’nun 19 ilçesinde çotanak sayımı yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın öncülüğünde ve fındık sektörü paydaşlarının katılımıyla oluşturulan komisyon, Ordu genelinde fındık rekoltesini en doğru şekilde belirlemek amacıyla çalışacak. Komisyon, Altınordu ve Gülyalı ilçelerinden başlamak üzere 1 Temmuz Pazartesi günü itibarıyla sahaya inecek.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, Ordu’nun sahil, orta ve yüksek kesimlerinde bulunan 19 ilçedeki bahçelerde çotanak sayımı yapılacağını belirtti. Soydan, bu çalışmaların sonuçlarının en doğru rekolteyi yansıtacağını vurgulayarak, diğer açıklanan rekoltelere itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Rekolte tespit komisyonunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ordu Ticaret Borsası, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ulusal Fındık Konseyi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Toprak Mahsulleri Ofisi temsilcileri ve Ziraat Odası Başkanlarının yer alması bekleniyor.

Editör: Cüneyt Karaoğlan