Vatandaşlar arasında oluşan bilgi kirliliği dolayısıyla, üreticilerin çözüm yolları aradığını söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ÇKS kaydını bu saatten sonra sildiren üreticilerin hiçbir çözüm sonucuna ulaşamayacağını belirti.

5 bin TL’den sadece çiftçi kaydı olanlar değil, bütün esnaf odaları, mühendisler ve mimarlar odalarının da yararlanamayacağını ifade eden Başkan Akça, “aklınıza gelen herhangi bir odaya kayıtlı hangi emekli vatandaş olursa olsun bu haktan yararlanamayacak” dedi.

“Bu Bir Bilgi Kirliliğidir!”

Yanlış bilgilerin dolaşması sonucu, yanlış kararların alındığını söyleyen Atakan Akça, “Çiftçilerimize bir algı operasyonu oluştu, sadece ÇKS’ye kayıt olan emekliler alamıyormuş gibi bir durum sanıldı. Bu algıyı giderebilmek için de Sayın Genel Başkanımızda çiftçilerimize çağrı yaptı. Bu durum sadece çiftçileri ilgilendiren değil bütün oda kaydı olan emeklileri ilgilendiren bir durumdur. Çiftçilerde oluşturulan bu algıyla, sanki emeklilerimiz ÇKS kaydını silerse ödeme alabileceği ile alakalı bir bilgi kirliliği dolaşmaktadır. Bu çıkan kanun zaten 31 Ekim 2023 tarihinden önce kaydı olanları ilgilendiriyor. Dolayısıyla geriye dönük işlem yapılamayacağı için hiçbir çiftçimiz bu ikramiyeden yararlanamayacaktır. Ziraat Odalarında veya Meslek Odalarında kaydı bulunan vatandaşlarımız kaydını silerler ve bunu belgelerlerse belki bir yardım verilebilir algısı ortada dolaşmaya başladı. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla Sayın Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar, çiftçilerimizi bilgilendirmek amacıyla konuya ilişkin açıklamada bulundu.” şeklinde konuştu.

“50 Kişi Yoktur”

Başkan Akça, kayıtlı olduğu yerden kaydını sildirmek isteyen vatandaşların bu saatten sonra bir sonuca ulaşamayacağı düşüncesinde olduğunu şu sözlerle ifade etti; “Altınordu Ziraat Odası’nın 36 bin kayıtlı üyesi var, şuana kadar ÇKS kaydını sildirmek için başvuran kişi sayısı 50 kişi yoktur. Bazen vatandaşlarımız Sosyal Sigortalar Kurumu’nu arayarak bilgi edinmek istiyorlar fakat oradaki arkadaşlarımız yanlış bildikleri bilgilerle vatandaşları da yanlış bilgilendirebiliyorlar. Şunu ifade edebilirim ki ben buradan bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.”

Bundan Sonra Ki Destekleri Heba Etmeyin!

ÇKS’ye kayıtlı üreticilerin, sene içerisinde birçok destekten faydalanabildiğinin altını çizen Atakan Akça, “Şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki bu ikramiye bir kereye mahsus verilecek bir ikramiyedir. Çiftçilerimiz devletin her sene birçok desteğinden yararlanmaktadır. Mesela dönüm başına Ziraat Odalarından ve Tarım İlçe Müdürlüklerinden alacakları ÇKS belgeleriyle Ziraat Bankalarından dönüm başına bu sene 4 bin TL sıfır faizli kredi çekme şansları var. Yine devletin vermiş olduğu yüzde 52 hibeli birçok destekten yararlanma durumları var. Tabi bizde bütün çiftçilerimiz bu 5 bin TL ikramiyeden yararlanmasını isterdik ama bu bir kanundur ve kanun çıkarıcılar böyle olmasına karar vermişlerdir. Bir kere alınacak bir destek dolayısıyla belki bundan sonra alacakları birçok desteği heba etmemelerini söyleyebilirim. Bu durum üreticilerde panik ortamı yaratmasın çünkü devletin tarımla uğraşanlara çok büyük destekleri vardır, mutlaka o desteklerden yararlanmanın yollarını denemeliler.” açıklamasında bulundu.

Haber: Derya Kara/Ordu Yeni Dönem Gazetesi