Zorlu hava koşulları, güvenlik riskleri ve fiziksel zorluklar gibi sorunların içerisinde işini severek yapan bu meslek dalı mensupları, yılın 365 günü sahada olmaya devam ediyor.

Her İklim Koşulunda Sahadalar

Altınordu’da 20 yılı aşkındır bu işi yapan Hakan Akçay, “bizler, her türlü hava koşulunda çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Yağmur, kar, fırtına gibi olumsuz hava koşulları, ben ve meslektaşlarımın işini yapmasını zorlaştırabilirken, fiziksel olarak daha zorlu hale getirebiliyor.” dedi.

Genellikle uzun saatler boyunca ayakta durmak, yürümek, bisiklet veya motosiklet sürmek zorunda kalabildiklerini ifade eden Hakan Akçay, bu durumun fiziksel yorgunluğa ve bazen uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabildiğini belirtti.

İşin Birde Bu Yanından Bakın!

Akçay, bir diğer endişeleri olarak da; “Genellikle bilinmeyen bölgelere giderek teslimat yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bu durum, bazen güvenlik riskleriyle karşılaşma olasılığımızı artırabiliyor. Güvenlik, özellikle gece teslimatları veya tehlikeli mahallelerde çalışan kuryeler için büyük bir endişe oluşturuyor.” açıklamasında bulundu.

Genellikle akıllı telefonlar ve diğer teknolojik cihazları kullanarak çalıştıklarını ifade eden Hakan Akçay, cihazlarla ilgili yaşanan teknik sorunların veya internet bağlantısı problemlerinin, teslimat işlemlerini etkileyebildiğinin de altını çizdi.

Vali Erol’dan, Kuryelerin İşini Kolaylaştıracak Tabela Talep Etti

Akçay’ın, son olarak işini daha güvenli yapabilmesi adına bir isteği oldu. Hakan Akçay, Ordu Valisi Muammer Erol’dan, “ilk olarak trafiğin yoğun olduğu noktalarda biz kuryelerin fark edilmesini istiyorum. Diğer bir isteğim ise Vali beyden, belli başlı bazı bölgelere kuryeleri fark edin tabelası olmasını talep ediyorum. Bir kaza anında, suçlu olalım ya da olmayalım ilk olarak biz kuryeler trafikte suçlanıyoruz. Bunun önüne geçilmesi adına kuryelerin işini kolaylaştırabilecek bir çözüm sağlanırsa çok mutlu oluruz. İstanbul’da, fırtınalı ve kar yağışlı havalarda durdurulduğunu biliyorum. Aynı sistem burada da uygulanırsa daha güvenli olur” şeklinde talepte bulundu.

Haber: Yeşim Durkut/Ordu Yeni Dönem Gazetesi