Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatlarındaki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Soydal, serbest piyasada fındık fiyatlarının son 15-20 gün içerisinde hızla yükseldiğini, ancak bir yabancı firmanın açıkladığı düşük fiyatın ardından tekrar düştüğünü ifade etti.

Fındık fiyatlarının şu anda 88 TL ile 90 TL arasında seyrettiğini belirten Soydan, bu fiyatın aslında taban fiyat olduğunu ve fiyatların üretici, manav ve alıcılar için belirleyici olduğunu vurguladı. Üretici fiyatlarının düşmesi durumunda, manav ve alıcılar da daha düşük fiyatlara ürün almak zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Fındık üreticilerinin, fiyatların 95 TL ve üstü seviyelere çıkmasını beklediklerini ve bu nedenle fındık satışlarını bu seviyeye ulaşmadan gerçekleştirmemeye özen gösterdiklerini ifade eden Soydan, "Üreticiler kesinlikle, şu andaki fiyatlarla fındık satmayacaklar. Pazara düşen fındık miktarı da yavaşladı, çünkü üretici evinden fındığı düşük fiyatlardan çıkarmak istemiyor. İhracat rakamları iyi, talep var. Rekolte de düşük ve fiyatların yükselmesi bekleniyor. Üretici, fiyatların 100 TL'nin üzerine çıkmasını bekliyor ve o seviyeye ulaşmadan fındık satmıyor." dedi.

Soydan, fındık üreticilerine, sabırlı olmaları ve fiyatların yükselmesini beklemeleri konusunda tavsiyede bulundu. Fiyatın bu seviyelere çıkması durumunda daha iyi kazanç elde edileceğini belirtti.