Sayaca Mahallesi ve Çatallı Mahallerinde bentonit madeni aranmasına ilişkin verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı mahkeme tarafından iptal edildi.

Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Sayaca ve Çatallı Mahallelerinde açılmak istenen bentonit madeni işletmeciliğine karşı çıkan köylüler kurdukları Sayaca Köyü Çevre Platformu (SAYÇEP), mahallelerini ve yerlerini korumak için bir yandan toplumu bilinçlendirmek için toplantılar gerçekleştirip, imza kampanyaları düzenlediler, bir yandan da hukuki mücadele başlattı.

“Sayaca’nın üstü altından değerlidir” diyen mahalle sakinleri, Ordu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için Ordu Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtılar.

Daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren Ordu Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı. Kararda “ÇED Gerekli Değildir” kararının Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere iptaline karar verildi.

Bu karar mahalle halkı tarafından büyük bir sevinçle karşılanırken, verdikleri mücadelenin ve haklılıklarının hukuk tarafından da tescil edilmesinden büyük bir mutluluk duyduklarını, “toprağımızı, yurdumuzu koruduk, sahip çıktık” dediler.

Editör: Gülüşan Tuğran