Artan ekonomik maliyetlerle birlikte vatandaşlar, kafe ve restoran gibi kültürlerden uzaklaşarak kendilerine alternatif imkanlar oluşturmayı tercih ediyor.

Artık daha uygun maliyetli ve doğaya yakın alternatifler arayışında olan vatandaşlar, Havaların güzelleşmesiyle birlikte Altınordu sahilinde kendi hazırladıkları atıştırmalıklarla, termos ve taşınabilir sandalyeleriyle birlikte denize karşı konumlanmış vaziyette.

Az Maliyete Keyifli Zaman Dilimi
Bir adet termosun ve kamp sandalyesinin kendilerine ortalama 500 TL gibi bir maliyeti olduğunu belirten Altınordu sakinlerinden Emine Meydan, “bir defa bu masrafı yapıyoruz fakat istediğimiz zaman keyfini sürüyoruz.” dedi. Meydan yapmış olduğu açıklamada, özellikle kira, fatura çocuk masrafı gibi sorunlarla boğuşan bireylerin kendilerine özel zaman ayırmanın ve bunu da ekonomik olarak strese girmeden gerçekleştirmenin en rahat yolunun, termos ve kamp sandalyeleri sayesinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Maksat Mekan Değil, Dostluk!”
Dışarıda yemek yemenin hayal olduğu ve gün geçtikçe içeceklerinde bu hayal grubuna girdiğini söyleyen Muhammet Kurnaz, “arkadaşlarımla bir şey yapmak istediğim zaman daha uygun maliyetli aktiviteleri tercih etmemiz gerekebiliyor. Ortak nokta olarak da dışarıda kendi hazırladığımız ürünlerle sahil kenarının keyfini çıkarmak faydalı oluyor. Maksat birlikte vakit geçirmek olunca, ülkede ekonomik şartlar da malum olunca çözümü böyle bulduk” diye konuştu.

“Doğamız Bu Tür Aktivitelere Müsait”
Ordu’da sahillerin kamp sandalyesi için çok uygun olduğunu ve bu avantajı kullanmayı tercih ettiklerini belirten Gülbahar Karahasan, “Şuan ki piyasadaki fiyatlardan dolayı bisikletimin selesine yiyeceklerimi koyarak sırtıma da kamp sandalyemi alarak sahile gidiyorum. Fiyatlar acayip uçmuş durumda, aldığım maaş ile oralarda yemek yesem eve bir şey alamayacağım. Bu benim için değil herkes için geçerli. Ben alt ve üst seviyenin olduğu bir topluma dönüştüğümüzü orta seviyenin kalmadığını düşünüyorum. Alt seviye olarak bahsettiğimiz kesimde evine ekmek götürme derdinde olduğu için kendine sosyal zaman ayırmak için bu tür alternatiflere yönelebiliyor. Sadece kafe olarak değil diğer tüm masraflardan kurtulmak için çözüm içerisindeyiz. Dolmuş fiyatlarının artmasıyla birlikte ulaşımımı bisiklet ile gerçekleştiriyorum. Hem spor oluyor hem de masrafım olmamış oluyor.” açıklamalarında bulundu. 

Editör: Gülüşan Tuğran