Ordu’nun Altınordu ilçesinde yer alan Tarihi Çarşamba Pazarı'nda, ürünlerini satmak için gelen üreticiler yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

Altınordu ilçesinde yer alan Tarihi Çarşamba Pazarı’nda, üreticiler seçim döneminde kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmemesi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları ifade ederek, ürünlerini satmakta zorlandıklarını ve bu duruma çözüm olarak sabit bir Pazar yeri talep ettiklerini belirtti.

Bulundukları konumun sürekli değişmesinden şikayetçi olan üretici, Pazar yeri konusunda yaşadıkları sıkıntı doğrultusunda getirdikleri ürünleri de satmakta zorlandıklarını söyledi.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 14.48.10

Pazar Yeri Üreticiye Eziyet Oluyor!

Kendilerine sabit bir yer gösterilmesini talep eden Pazar üreticisi Arzu Özer, “Biz Pazar yeri istiyoruz. Bize adam gibi bir yer göstersinler. Bir sene orada bir sene başka yerde olmak bizi çok mağdur ediyor.” açıklamasında bulunarak yaşadıkları mağduriyetleri şu sözlerle aktardı; “Sabahları elimizde masa ile yağmurun altında tamamen ıslandık, çektiğimiz eziyet. Bizlere doğru dürüst bir yer göstersinler biz de yerimizi bilelim. İnsanlar hep mağdur. Bizden gerekirse para da alsınlar önemli değil ama yerimizi bilelim. Oradan çıkardılar buraya, buradan gönderiyorlar başka yere. Arabada yatıyoruz burada yer bulabilmek için. İnanın tuvalet ihtiyacı gibi temel gereksinimleri bile rezillik yaşayarak gideriyoruz. Yer için kaç kişi 1 ay boyunca arabada yattık. Şimdi diyorlar ki öbür tarafa gidin, biz artık bu konuda çok mağdur edildik. Pazar açısından insanlara eziyet olan bir başka şehir daha yoktur diye düşünüyorum. Bizim tek istediğimiz ürünlerimizi satabileceğimiz sabit ve düzenli bir Pazar yeri. Üreten Ordu diye bir sloganımız var fakat ürettiklerimizi satamıyoruz.” 

Whatsapp Image 2024 06 26 At 14.48.21

Yetkililerden Çözüm Talep Etti!

Bir diğer üretici Güllü Ateş ise, kadın üreticilerin istihdam edildiği bir ülkede kendilerinin bu denli mağdur edilmesine anlam veremediklerini belirtti. Ateş, “Yetkililerden tek ricamız bizi sağlam bir yere koymaları. Bizi bir oraya bir buraya koymasınlar, çok eziyet çekiyoruz. Burada bir tane değil onlarca kişi hatta herkes aynı durumdan mağdur ediliyor. Herkes burada köylü, beş kuruş kazanarak geçimini idame ettirmeye çalışıyor. Pazar denilen bir yerde olur, biz ise bir oraya bir buraya savruluyoruz.” dedi.

Pazarcılar, yapmış olduğu açıklamalar ile yetkililerden yaşadıkları bu sıkıntılara bir an önce çözüm bulunmasını talep etti.

Muhabir: İlknur Akçay