Geçtiğimiz haftalarda 250 gramı 400 lira bandında satışa sunulan Boztepe'nin organik dağ çilekleri, sezonun sonuna yaklaşırken reçel olarak raflarda yerini aldı. Tamamen organik yöntemlerle üretilen çilek reçelleri, kilogramı 250 liradan vatandaşların beğenisine sunuluyor.

Pazarcı esnafı Güllü Ateş, dağ çileklerinin hasat döneminin sonuna gelindiğini ve kalan çilekleri reçel olarak değerlendirdiklerini belirtti. Ateş, "Biz bu çilekleri Boztepe'de kendimiz topluyoruz. Geçtiğimiz günlerde 250 gramını 400 lira olarak satışa sunuyorduk ama sezonun sonuna geldik. Artık toplanan çilekler reçel olarak satılmaya başladı. Reçelleri de ben kendim evde, tamamen organik olarak ve katkı maddesi kullanmadan yapıyorum. Zaten kokusundan ve renginden anlayacağınız gibi mis gibi," dedi.

Boztepe'nin bereketli topraklarında yetişen ve özenle toplanan çileklerin, organik reçel olarak büyük ilgi gördüğünü belirten Ateş, "6 kavanoz getirmiştim pazara, sadece bir tane kaldı elimde. Akşama kadar onu da satarım diye düşünüyorum. Organik olduğu için talep çok, bu lezzeti sabah kahvaltısında herkes yemek istiyor," şeklinde konuştu.
Organik çilek reçeli, hem lezzeti hem de doğal yapısıyla vatandaşlardan büyük beğeni topluyor. Pazarda kısa sürede tükenen reçeller, sağlıklı ve lezzetli kahvaltıların vazgeçilmezi olmaya aday.

Boztepe'nin Eşsiz Lezzeti: Dağ Çileği Reçeli

Boztepe'nin doğal ortamında yetişen dağ çilekleri, mevsim sonunda reçel olarak sofralara konuk oluyor. Organik olarak üretilen ve pazarcı Güllü Ateş'in özenle hazırladığı çilek reçelleri, hem kokusu hem de rengiyle fark yaratıyor. Vatandaşların yoğun talebiyle karşılanan bu özel reçel, doğal ve katkısız olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Muhabir: Havva Demir