İslam aleminde oruç tutma ayı olarak bilinen ayın adıdır Ramazan ayı. Ramazan, şeker, iftar bayramı gibi birçok farklı isimle adlandırılır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanılır. Bayramdan bir önceki gün ise arefe günü olarak bilinir yani son oruçlu olduğumuz gün diyebiliriz. Bayram sevinçle karşılanır büyük bir coşku ve hevesle yaşanır, tekrarını görme ümidiyle her yıl uğurlanır.

 Bayramlarda geleneklerimizi yaşatmak her zaman bizleri mutlu etmiştir. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir milletiz. Bayramlar bizlere de geleneklerimizi yaşadığımız en güzel şekilde sürdürülebilirliğini devam ettirdiğimiz bir ortam oluyor. Bayramlarda çocuklara şeker veya harçlık vermek, bayramlık kıyafetleri giymek, aile büyüklerini ve arkadaşlarını ziyaret etmek ve son olarak ta gelen misafire tatlı ikram etmek başta gelen örf ve adetlerimizden diyebilirim. Gelenekçi bir toplum olmak geçmişimizdeki gelenekleri bırakmamak her zaman güzel gelmiştir çünkü insan geçmişiyle geleceğine yön verir diye düşünüyorum.

Güzel şehrimizde de bayram telaşı zirvede diyebiliriz. Mağazalar marketler caddeler hep bir izdiham içerisinde. Tatlı heyecanlar her taraftan taşıyor. Herkesin gönlünce geçirebileceği bir bayram diliyorum. Adı üstünde şeker bayramınızın şeker gibi geçerek sizleri özlediğiniz tüm duygularınızın karşılık bulduğu bir bayram olmasını temenni ediyorum yazımı sonlandırırken. İyi bayramlar sevgili okurlar.