Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz yıl sonunda yaptığı açıklamada Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacakların destekleneceğini söyleyerek 1.20 faiz oranlı "İlk Evim Konut Kredisi" imkanı verileceğini söylemişti.

Ancak mülk sahibi olmak isteyenler, bu keredinin ne zaman başlayacağını, hangi şartlarda başvuru yapılacağını bilmezken resmi kaynaklardan da bir açıklama yok. 

Emlak sektörü temsilcileri de, son dönemde düşüş trendinde olan konut sektörünün ev almaya imkan hazırladığını ve 1,20 ilk evim kredisinin bir an önce başlatılması gerektiğini söylüyor.

“Bir An önce devreye Girmeli”

Ordu'da emlak sektörünün temsilcilerinden olan Murat Koca, açıklanan son politika faizleri ile birlikte ev sahibi olmak isteyenlerin banka faizleri altında ezildiğini dile getirdi. Bankaların 3,50 seviyelerine kadar çıkan faizleri konut alım satışlarını ve emlak sektörünü sekteye uğrattığını belirten Koca, emlak piyasasının geçen senelere göre yüzde 17 seviyesinde bir azalmaya uğradığını belirtirken sektörün can kazanması için 1,20 ilk evim konut kredisinin bir an önce devreye girmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Resim 2024 01 26 165337047

“Mülk Sahibi olmanın yolu Açıldı”

Ordulu emlakçı Murat Koca, değerlendirmesinde;

“Emlak piyasası son yılların en düşük seviyelerinde yer almakta. Geçen yıla oranla yüzde 17 bir azalma yaşanan piyasa, 2013 yılından bu yana ilk defa bu kadar düşük potansiyelde kalmıştır. Devletin uygulamış olduğu para politikası ile birlikte mevduatların %45 faizlerin %2.80 ile %3.50 civarlarında seyretmesidir. Bu politika ile aşım satımları durmuş halk, bankadaki yüksek mevduata yatırım yapmayı tercih etmişlerdir. Türkiye tarihinde ilk defa bankalarda faiz ödeyen sayısı bankalardan faiz alanların altında kalmıştır. Kiraların yüksek olduğu bu dönemde kira vermek yerine kredi kullanıp mülk sahibi olmanın yolu tekrar açılmalı, İlk evim konut Kredisi olan 1,20 konut kredisi kampanyası bir an önce devreye girmelidir.”

İlk Evim Konut kredisinin açılması halinde Ordu'da da hem kiraların düşmesi hem de ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerine kavuşabilmesine imkan sağlanmış olacak.

Haber: Yeşim Durkut/Ordu Yeni Dönem

Editör: Ahmet Yıldız